Na samote pod lesom sme kuli pikle

Na samote pod lesom sme kuli pikle

Michaela

Kompletná úderka Eko Alarmu pokope! Máme za sebou prvé trojdňové stretnutie, na ktorom okrem nás z Ekovíru a ľudí z neziskoviek bolo už aj 30 nadšencov z pedagogických a environmentálnych fakúlt. Áno, až toľkí sa k nám prihlásili!

Spolu sme sa stretli vo Vzdelávacom centre Zaježová (http://www.zivica.sk/sk/vzdelavacie-centrum/uvod), ktoré je doslova na samote pod lesom. Pre pobavenie poviem, že ak chcete chytiť signál, musíte najskôr vyliezť na strom. Takže sme sa aspoň mohli plne venovať našej hlavnej a nadmieru dôležitej misii – vyškoliť všetkých našich študentov na lektorov a mentorov, ktorí pôjdu vzdelávať deti do 200 škôl vo všetkých kútoch Slovenska.

Keďže sme sa školy rozhodli vzdelávať dvomi spôsobmi, naši vysokoškoláci sa na začiatku rozdelili do dvoch skupín. Mohli si vybrať mentorovanie alebo lektorovanie. Aký je v nich rozdiel? 
Mentori vzdelávajú deti formou rovesníckeho vzdelávania – na každej škole zaučia najskôr akčnú skupinu žiakov, ktorá bude ďalej vzdelávať svojich spolužiakov. Využívajú sa najmä interaktívne hry, vďaka ktorým mentori nabádajú deti k vlastnej dedukcii.

Na druhej strane je lektoring. Lektori sa venujú každej jednej triede osobitne a deťom prednášajú pútavú prezentáciu plnú zaujímavých informácií, poznatkov a zistení. Nechýbajú ani inšpiratívne príklady, ako sa dá narábať s odpadom lepšie, zodpovednejšie a udržateľnejšie.

Potom nasledovali tri dni plné oťukávania sa, smiechu, intenzívneho trénovania, prednášania, ale aj vášnivých diskusií. Vďaka nim padlo mnoho podnetných myšlienok, ako celé vzdelávanie vylepšiť a posunúť ešte o kúsok ďalej. Som si istá, že to s našimi novými mentormi a lektormi zvládneme na parádu!