Koncept nulového odpadu

Koncept nulového odpadu

Anemarie

Idem sa pozrieť na prednášku Bei Johnson – kalifornskej zero waste guru, ktorá je práve v Bratislave. Je skvelá, vysvetľuje rozdiel medzi minimalizáciou odpadu formou recyklácie (ktorá aspoň v prípade plastov v podstate len odsúva problém na neskôr) a konceptom zero waste – teda nulového odpadu (čo znamená snahu vôbec odpad netvoriť).

Kupuje veci bez obalov alebo do svojich obalov, inak nakupuje, inak sa stravuje, inak sa pozerá na všetko, čo konzumuje. Som nadšená. Tu je jedna z jej prezentácií, ak by ste si ju chceli pozrieť. https://www.youtube.com/watch?v=CSUmo-40pqA Telefonujem s Luciou a reprodukujem svoj zážitok. Rozhodujeme sa, či koncept Zero waste neskúsiť aj v našej kancelárii CURAPROX. Napokon, nemôžeme chcieť od našich zákazníkov, aby zmenili svoje správanie a nosili nám svoje použité kefky, ak aj my sami a naši kolegovia nepriložíme ruku k dielu.

Spolu s Luciou vymýšľame koncept: mohli by sme byť prvou zero waste kanceláriou na Slovensku. Nie takou, ktorá všetko recykluje, ale ktorá reálne zmenší svoj odpad na úplné minimum. „O koľko vieme zmenšiť náš odpad?“ pýta sa Lucia. „Myslím, že o 90 %, možno viac,“ odpovedám. „Tak poďme do toho. Určite sa pridá kopec iných firiem a toto môže byť zábavné aj pre nás.“

A takto vám šéf firmy počas jedného telefonátu zdvojnásobí vašu pracovnú náplň a vy blbec sa z toho ešte tešíte ☺