Našli sme skutočný bioplast

Našli sme skutočný bioplast

Štefan

Áno, hľadáme a možno nachádzame hviezdny bioplast. Hviezdny nie preto, že by pochádzal z vesmíru, ale preto, že by bol tromfom v celosvetovom meradle. Takýto plast môže pochádzať práve zo Slovenska! Blízko k jeho vyvinutiu je tím vedcov vedený prof. Pavlom Alexym z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave, s ktorým sme sa aj s Anemarie a Maťou stretli.

Zatiaľ totiž nikto nevyrobil plast, ktorý by bol vyrobený z obnoviteľných zdrojov, mal vhodné vlastnosti pre plastikársku výrobu a na konci svojej púte by bol rozložiteľný v bežnom komposte (alebo v lesnej pôde či v morskej vode). Áno, kompostovateľné plasty už existujú, lenže spracovať ich je možné len v priemyselných kompostárňach, kde teplota dlhodobejšie dosiahne aspoň 60 °C.

Náš hviezdny plast by si vystačil aj s bežným záhradným kompostoviskom a teplotou už od 30 °C. Pri dobrom kompostovaní sa cez túto teplotnú hranicu vo vnútri kompostéra dostaneme úplne v pohode. A napríklad rúčky zo zubných kefiek by tam skončili tiež. Krásna predstava, ale kedy je reálna? Pán profesor povedal, že sú už blízko – v roku 2017 by nám vedeli vyrobiť prototyp a už v roku 2018 plánujú spustiť prevádzku. Je príjemné vedieť, že máme na Slovensku svetového vedca.