Chceme bioplast z ekologickej suroviny

Chceme bioplast z ekologickej suroviny

Anemarie

Svet biopolymérov sa pred nami otvára! Opäť sa stretávame s tímom vedcov z STU, ktorí pracujú na vývoji bioplastov. Zároveň nás oslovil mladý podnikateľ, ktorý už spolupracuje s čínskymi výrobcami bioplastov. Dokonca si v Číne nechal vyrobiť zubné kefky z bioplastu!

Zisťujeme, že máme viacero možností. Najmä podľa toho, z čoho sú bioplasty vyrobené. Najčastejšie sú z kukuričného škrobu, ale tiež z cukrovej melasy alebo palmového oleja. Zvažujeme, čo je ekologickejšia báza na bioplast. Palmový olej, aj keď z certifikovaných plantáží, sa nám pozdáva najmenej. Chcete vedieť, aký je problém s palmovým olejom? Pozrite si napríklad toto video:

Ceny sú zatiaľ niekoľkonásobne vyššie ako terajšia surovina na výrobu kefiek – polypropylén. Výhľadovo sa však na cenách dá pracovať a čo je najdôležitejšie, náš mladý podnikateľ chce časť výroby bioplastu priniesť na Slovensko. A to by už teda bolo niečo! Mať na Slovensku výskum, vývoj aj produkciou bioplastov...☺ Určite mu v tom budeme zo všetkých síl pomáhať.